FMH 5. Díjak és díjkedvezmények az fmh eljárásban
Mint a legtöbb eljárás esetében, így a fizetési meghagyásos eljárásban is számos díjat határoz meg a törvény. Alapvető szabály a követelések érvényesítése iráni eljárásokra, hogy az eljárás költségeit – különösen a megindítási, kérelem benyújtási költségeket, a Jogosult előlegezi, és a Kötelezettet (Adóst) terheli.
Ezt a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (Vht.) egy rendelkezése fogalmazza meg talán a legérthetőbben (nem általános érvényűen minden eljárásra, de lényegében minden követelés érvényesítés végrehajtáshoz vezet):
„A díjat a végrehajtást kérő előlegezi és a végrehajtás elrendelése esetén az adós, minden más esetben a végrehajtást kérő viseli.” (Vht. 31/E. (4) bek.)
A fizetési meghagyásos eljárásban az alábbi esetekben merül fel díjfizetési kötelezettség:
- fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem előterjesztése (tehát az eljárás megindítása)
- végrehajtói kézbesítés indítványozása esetén
- részletfizetés, vagy fizetésre halasztás iránti kérelem előterjesztése
- fizetési meghagyás végrehajtása iránti kérelem előterjesztése (vagyis a jogerős fmh végrehajtása)
Nézzük mit is jelentenek ezek jó magyar forintban. A fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelem előterjesztésének a díja – vagyis amikor beadunk egy fmh-t – a követelés 3%-a, minimum 8.000,- Ft, maximum 300.000,- Ft. A követelés alatt az ún. főkövetelést kell érteni, vagyis a tőkét. A késedelmi kamatok, egyéb érvényesíteni kívánt eljárási költségeket nem kell beleszámolni. (Fontos szabály, hogy a díj nem lehet kevesebb, mint a kötelezettek száma szorozva 1.600,- Ft. Ennek az oka, hogy egy kisösszegű követelés, melynek van pl: 10 egyetemleges kötelezettje a fő szabály szerint azt jelentené hogy 8.000,- Ft a díj és kész. Ebben az esetben 10 személy részére kell postázni az fmh-t, így a megfizetett díj még a postaköltséget sem fedezné. Ezért van a kiegészítés, hogy a díj mértéke legalább a kötelezettek száma szor 1.600,- Ft.)
(Másik fontos szabály, hogy amennyiben a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmünket visszautasítja a közjegyző – lényegében bármelyik törvényben felsorolt okból – és a visszautasító végzés jogerőre emelkedését követő 30 napon belül újra benyújtjuk a fizetési meghagyást, az ismételten megfizetett díj felét visszaigényelhetjük – amennyiben a megfizetett díj több mint 8.000,- Ft; a minimum díj azonban ekkor is 8.000,- Ft.)
Van arra lehetőségünk, hogy azt kérjük, hogy a kibocsátott fmh-t ne a posta kézbesítse a Kötelezett részére, hanem önálló bírósági végrehajtó. Ez egyrészt biztosabb, mint a fantasztikus magyar posta, másrészt némi nyomatékot is tud adni, hogy rögtön a végrehajtó kopogtat. Ennek a díja 7.500,- Ft kötelezettenként.
Fontos kiemelni, hogy ezen díjak hozzáadódnak a követelésünkhöz, vagyis visszautalva a cikk elején részletezett szabályra, a követelés érvényesítésével felmerült és a Jogosult által megelőlegezett díjak, költségek a Kötelezettet terhelik. Ez alól az a kivétel, ha az fmh kérelem bármilyen oknál fogva visszautasításra került, vagy az eljárást megszünteti a közjegyző, mert ekkor leegyszerűsítve, aki megfizette az is viseli, vagyis nincs áthárítás.
A fizetési meghagyásos eljárásban az ellentmondásra nyitva álló határidőben (15 nap) a Kötelezett kérhet fizetési kedvezményt a közjegyzőtől. Ez lehet részletfizetési kedvezmény, vagy fizetésre halasztás. Ezek ún. díjköteles beadványok. A díj mértéke a főkövetelés (vagyis a tőke) 1%-a, minimum 8.000,- Ft, maximum 15.000,- Ft. Az fmhtv. miniszteri indokolásából megtudhatjuk, hogy ezen kedvezmények díjkötelessé tétele mögött az a szándék áll, hogy ne lehessen visszaélésszerűen alkalmazni (pl.: időhúzásra, erről majd még lesz szó a későbbisekben), továbbá hogy a szándék mellett a teljesítési képesség is valószínűsíthető legyen. Ugyan is ha a díjat sem tudja/akarja megfizetni a Kötelezett, akkor miért fizetné/tudná fizetni a megállapított részleteket.
A fizetési meghagyás végrehajtása iránti eljárásnál is a kérelem előterjesztéséért kell a díjat megfizetni. Ennek mértéke a követelés (tőke) 1 %-a, minimum 8.000,- Ft, maximum 150.000,- Ft.
Azért van annak jelentősége, hogy a kérelem előterjesztéséért kell minden esetben a díjat megfizetni, és nem pl.: az fmh kibocsátásáért, vagy a végrehajtás elrendeléséért; mert a közjegyző pártatlansága így biztosítható. Mivel a kérelem előterjesztésével a díjat megkapja, tárgyilagosan tud dönteni azok elbírálásakor, vagyis nem lesz érdekelt pl.: sem abban, hogy elrendelje a végrehajtást, sem abban, hogy ne rendelje el.
A személyes díjfeljegyzési jogról, mint különös kedvezményről külön cikkben lesz szó.
Illusztráció: pexels.com