2024. nov 12.

Közjegyzői okirat záradékolása

írta: Morosus
Közjegyzői okirat záradékolása

21_sorrend_mikor_mit_visz_a_vegrehajto.jpgAzt már tudjuk mire jó a közjegyzői okirat, na de hogy kell végrehajtatni?

A közjegyzői okirat alapján kért végrehajtás elrendelésére szolgáló eljárást közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal való ellátása, vagy közjegyzői okirat alapján végrehajtási záradék kiállítása iránti kérelemnek nevezzük „jogászul”.

Arról már szintén beszéltünk korábban, hogy a törvényi terminológia alapján, okiratokon alapuló végrehajtások elrendelésekor végrehajtási záradék kerül kiállításra, szemben a határozatokon alapuló, végrehajtási lappal. A gyakorlatban a kettő nem különül el annyiban élesen, hogy ugyan úgy egy formanyomtatványt kell kitölteni, aminek még az adattartalma is csak annyiban különbözik, amennyiben az logikusan szükséges (okirat vs határozat adattartalma). Közjegyzői okirat esetén így mindig végrehajtási záradék kiállítása iránti kérelmet kell előterjesztenünk, mégpedig az okiratot készítő közjegyzőnél.

Na de lássuk mégis hogyan néz ez ki a gyakorlatban.

Tételezzük fel, hogy van egy közjegyzői okiratunk, amelyben a kötelezett kötelezettséget vállalt, pl.: arra hogy visszafizeti a neki adott kölcsönt, vagy a bérleti szerződés megszűnésekor kiköltözik az ingatlanból. A szerződések megszűntek, a határidők lejártak, a kötelezett pedig nem méltóztatik önkéntesen teljesíteni. Ekkor leszünk abban a helyzetben, hogy kérhessük a közjegyzői okiratunk végrehajtását.

Elsődlegesen meg kell találnunk a megfelelő formanyomtatványt. Ezt a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) oldalán megtaláljuk. Fontos azonban, hogy a megfelelőt válasszuk. Lényegében három nyomtatvány típus van, ezek a következők:

  1. Pénzkövetelés végrehajtására szolgáló, közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal történő ellátása iránti kérelem űrlap – ha bármilyen pénzfizetésre vonatkozó kötelezettség van a közjegyzői okiratban.

https://mokk.hu/wp-content/uploads/2024/04/3_Kozjegyzoi-vegrehajtasi-zaradek-penzkoveteles-vegrehajtasahoz_20230322.docx

  1. Meghatározott cselekmény végrehajtására szolgáló, közjegyzői okirat végrehajtási záradékkal történő ellátása iránti kérelem űrlap – minden más, ami nem pénzfizetés, vagy zálogjogon alapuló követelés, a leggyakrabban ide sorolható, az ún. kiürítési nyilatkozat alapján indult végrehajtások, melyek a bérlet tárgyát képező ingatlan kiürítésére – a távozni nem hajlandó bérlő kilakoltatására - irányulnak

https://mokk.hu/wp-content/uploads/2024/04/4_Kozjegyzoi-vegrehajtasi-zaradek-meghatarozott-cselekmeny-vegrehajtasahoz_20230322.docx

  1. Zálogjog érvényesítésére szolgáló, közjegyzői okirat végrehajtási záradék kiállítása iránti kérelem űrlap – kifejezetten zálogjog érvényesítésére szolgál.

https://mokk.hu/wp-content/uploads/2024/04/5_Kozjegyzoi-vegrehajtasi-zaradek-zalogjog-ervenyesitesere-iranyulo-vegrahajtashoz_20230322.docx

Magánszemélyként, természetes személyként az első kettő a leggyakoribb, amivel találkozhatunk, mint végrehajtást kérő. (A nyomtatvány kitöltését egy külön cikkben mutatom majd be.)

Magánszemély kérelmezőként lehetőségünk van választani, hogy papír alapon, vagy elektronikusan szeretnénk-e benyújtani a kérelmet. Ha a papír alapot választjuk, akkor a fenti űrlapból legalább 4, de inkább 5 példány készüljön, mindegyik eredeti aláírásokkal (kérelmező és tanúk). Ehhez mellékleni kell a végrehajtási záradékkal ellátni kért közjegyzői okirat kettő hiteles kiadmányát és kettő példány nem hiteles másolatát. Ha a közjegyzői okiratban foglalt követelés idő előtt vált esedékessé – vagyis nem a közjegyzői okiratban lévő végső lejárat telt el, hanem pl.: felmondásra került a benne foglalt szerződés – akkor az esedékessé válást igazoló közokiratot is csatolni kell a kérelemhez.

Az esedékessé válás idejét igazoló közokirat pl.: a szerződés felmondásának közléséről készült közjegyzői tanúsítvány. Mikor lesz ilyenre szükségünk? Pl.: ha a bérleti szerződést kénytelenek vagyunk felmondani, mert nem fizették a bérleti díjat, vagy éppen kölcsönadtam, és nem teljesítik a részleteket. (Erről is lesz majd szó részletesen külön cikkben.)

Visszatérve a papír alapon való benyújtásra. Azért van szükség a több példányra mind a kérelemből, mind az okiratból, mert a közjegyzőnek több helyre is küldenie kell őket. Ha a kérelemmel minden rendben van, és minden szükséges dokumentum is csatolásra került, a közjegyzőnek el kell rendelnie a végrehajtást, ki kell állítania a végrehajtási záradékot, nem mérlegelhet. Ekkor egy példányt a kérelemből és a záradékkal ellátott közjegyzői okirat egy egyszerű másolati példányát megkapja a végrehajtást kérő. A végrehajtó kap kettő kérelmet, egy hiteles kiadmányt az okiratból és egy egyszerű másolatot; ebből 1 kérelem és egy másolat az adósé (kötelezetté). A közjegyzőnél marad min. 1 példány a kérelemből és egy példány az okirat hiteles kiadmányából. A kérelem maga a kiállított végrehajtási záradék. A közjegyző annak aláírásával állítja azt ki. Ez együtt a záradékolt közjegyzői okirat hiteles kiadmányával együttesen a végrehajtható okirat.

Elektronikus iratbeadásnál, ez annyiban változik, hogy mindent elektronikusan kell benyújtani, elektronikus aláírással. Ez jelenleg az ún. iForm rendszeren keresztül lehetséges, amit az ügyfélkapunkon bejelentkezve érhetünk el. A MOKK oldalán elektronikus űrlap formájában is megtalálhatóak a fentebb említett nyomtatványok, a linkükre kattintva közvetlenül elnavigál minket az ügyfélkapu iForm oldalára. Az okirat hiteles kiadmányát is csatolnunk kell a kérelemhez, ehhez külön elektronikus hiteles kiadmányt kell kérnünk a közjegyzőtől, amit még az előtt kell megtennünk, hogy a végrehajtási kérelmünket benyújtanánk.

Adott közjegyzői okiratról hiteles kiadmány – akár papír, akár elektronikus formában – a közjegyzői okiratot aláíróknak és az abban foglalt kötelezettség jogosultjának adható ki. Ezt az okiratot készítő közjegyzőtől, vagy az illetékes közjegyzői levéltártól lehet kérni. Fontos, hogy a hiteles kiadmányoknak díja van.

A végrehajtási kérelem előterjesztéséért a közjegyzőnek díjat kell fizetni. Ez a főkövetelés (vagyis a tőke, járulékok, kamatok és költségek nélküli) összegnek 1%-a, min. 5.000,- Ft, max. 150.000,- Ft. Meghatározott cselekmény végrehajtási iránti kérelem esetén (pl.: ingatlan kiürítése) a díj 5.000,- Ft. Mivel a kérelem előterjesztéséért kell a díjat megfizetni, így azt már a kérelem benyújtásakor meg kell fizetni. Költségkedvezmény, díjfeljegyzési jog, költségkedvezmény lényegében nincs.

A végrehajtás elrendelését követően 3 munkanapon belül a végrehajtói kar kijelöli az eljáró végrehajtót, és elindul a „tényleges” végrehajtási eljárás.

 

Ha van olyan téma, amiről szívesen olvasnál, vagy kérdésed van, írj a vhinfoblog[kukac]gmail.com e-mail címre, vagy a blog facebook oldalán, esetleg itt a hozzászólásoknál.

Illusztráció: pexels.com

Szólj hozzá

követelés felmondás közjegyző végrehajtás végrehajtási záradék közjegyzői okirat vhinfo